Interrogative Pronoun (zaimek pytający)

Interrogative Pronoun – questions

  • kto? (who) co? (what) – decline by case, the one form serves all genders and numbers
  • jaki? jaka? jakie? (what kind) czyj? czyja? czyje? (whose) który? która? które? (which one) – these decline in the same way as interrogative adjectives by gender, case and number

Interrogative pronoun (zaimek pytajacy)

(m) masculine (f) feminine(n) neuterplural non-masculineplural masculinetranslation
jakijakajakiejakiejacywhat kind/type
któryktóraktórektórektórzywhich one
czyjczyjaczyjeczyjeczyiwhose
Interrogative Pronouns
  • jak? (how) gdzie? (where) kiedy? (when) – these do not decline.

Check your knowledge

Questions B1
Interrogative pronoun
Dużo na głowie (B1)
Interrogative pronoun
Wakacyjna wędrówka (B1)
Interrogative pronouns

W poniedziałek pojedziemy na wakacje w nasze polskie góry. Mój najlepszy przyjaciel i ja jeździmy co roku, zawsze latem. Jutro spakujemy dwa plecaki, zabierzemy dwa ciepłe śpiwory i dwuosobowy namiot, który należy do Piotra. Wyruszymy rano, prawdopodobnie jeszcze przed siódmą.

Nasz cel to Rysy. Rysy to najwyższy szczyt w Polsce i popularny obiekt wędrówek. Lubimy ten szlak, ponieważ posiada wiele alpejskich jezior i cudownych widoków. Będziemy długo wędrować po naszych stromych górach.

Punkt A do punktu B to ciężki i męczący kawałek. Jest tam bardzo stromo, a czasem niebezpiecznie. Będziemy szli cały dzień. Dojdziemy do punktu B wieczorem. Rozbijemy nasz mały namiot i rozpalimy ciepłe ognisko, bo wieczorami w górach jest bardzo zimno. Szybko zrobimy tam coś ciepłego do jedzenia. Będziemy daleko od cywilizacji, co znaczy, że możemy liczyć tylko na siebie.

Na drugi dzień przejdziemy na stronę słowacką. Punkt B do C jest bardziej stromy i niebezpieczny, bo jest wyżej położony. Musimy być ostrożni i się nie spieszyć. Nie mamy z nami doświadczonego przewodnika, ale Piotr ma spore doświadczenie w wędrówkach po górach, dlatego jestem spokojny.

Jak już dojdziemy do punktu C, to będziemy tam nocować. Powinniśmy tam dojść jeszcze przed zachodem słońca. Dojście do punktu D jest dużo łatwiejsze, bo schodzi się w dół. Punk D jest niżej położony. Na tym szlaku jest kilka postojów dla turystów. Postanowiliśmy, że odpoczniemy tam krótko i zaplanujemy, którą drogą wrócić do punktu A.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *